Areál firmy

Společnost Keramet, s.r.o. působí na tuzemském trhu již od roku 1993, jako výrobce a obchodník s polotovary a výrobky především z hliníku a jeho slitin. Od počátku své činnosti se úzce specializuje na dodávky hliníkových materiálů, jako jsou hliníkové svitky, plechy, profily a fólie. V posledních letech se řadí mezi přední české výrobce hliníkových tvarovaných a trapézových plechů a dodavatele falcovaných střešních krytin. V roce 2008 bylo otevřeno první moderní skladově-výrobní centrum a v dalších letech došlo k dalšímu rozšíření nejen výrobních, ale i skladových prostor na dnešních více než 5000 metrů čtverečních. Výrobní závod a sklady jsou v Králově Dvoře u Berouna. Společnost každoročně rozšiřuje sortiment nabízených produktů a služeb a investuje do nových výrobních zařízení.

Když Jan Roháček starší zakládal v dubnu roku 1993 společnost Keramet, nesledoval příliš parametry, které jsou v současnosti při rozjedu nového podniku prioritní. „V době zakládání firmy nešlo ani o dnes zdůrazňovaná kritéria – volná místa na trhu, zisk a peníze a jen peníze. Byla v tom láska k práci, možnost realizovat to, co člověka baví podle svého, samozřejmě ve spolupráci s kolektivem spolupracovníků, které si sám vyberu a pro které bude práce nejen zaměstnáním, ale také uspokojením a určitým typem zábavy. Dnes asi pro mnoho moderních podnikatelů těžko pochopitelné a směšné pohnutky,“ vzpomíná zakladatel společnosti Jan Roháček starší. Využil přitom pětadvaceti let zkušeností, které předtím získal v oblasti spojené s výrobou a prodejem hliníku a hliníkových polotovarů. „Výroba spojená s hliníkem, stejně jako s ostatními neželeznými kovy je velmi zajímavý obor,“ popisuje Jan Roháček starší. Jako dlouholetý ředitel a majitel společnosti ale nezůstal v podniku sám. Později ve firmě začal pracovat jeho syn Jan Roháček mladší, který postupně převzal vedení i vlastnictví společnosti. Zaměstnanci se také staly manželka Jana Roháčka mladšího, jeho dvě dcery (z nichž jedna jako jednatelka) a jejich partneři. „V naší rodinné firmě tedy aktivně pracují členové tří generací,“ pochvaluje si Jan Roháček starší. Rozjíždět podnikání na začátku devadesátých let minulého století nebylo vždy jednoduché. „V počátku bylo nejtěžší nenarazit na ty, kteří nakupují a za dodávky neplatí. Tedy mít to štěstí a nenarazit,“ říká Jan Roháček starší s nadsázkou.

Jan Rohacek st.Tvarovací stroj

Portfolio zákazníků společnosti Keramet je široké, od větších společností, přes řemeslníky, až po jednotlivé nakupující. „Ti zjistí, že i ta nejmenší množství našich produktů, kterými se jiní nechtějí zabývat, jim vyrobíme a dodáme rádi. V průběhu let se klientela měnila. Jakmile přestal být zájem o kvalitu a začalo platit pravidlo, co je levné, to je nejlepší, snižoval se podíl odběratelů především z řad větších firem,“ porovnává zakladatel společnosti. Z konkurence si nedělá těžkou hlavu, naopak ji vnímá jako zdroj možných dobrých nápadů. „Snažíme se zjistit, proč a v čem jsme horší. Firem řešících problematiku výroby stejné produkce, jako je naše, je několik. Mnoho společností a jednotlivců se však zabývá prodejem jinde vyrobeného obdobného zboží,“ připomíná Ing. Jan Roháček starší. Střešní krytiny v různých provedeních tvoří kolem 60 procent produkce firmy, ostatní hliníkové polotovary zbytek. Právě kvůli střechám je podnik poměrně závislý na kondici stavebnictví. Zatímco při ekonomické krizi v roce 2008 patřilo stavebnictví k nejpostiženějším oborům, nyní při recesi vyvolané pandemií koronaviru by podle odborníků naopak mohlo tlumit propad ekonomiky. „Stavebnictví, díky své organizaci práce, postihne krize až jako poslední odvětví. Stejný projev setrvačnosti je pak při obnovení rozjezdu, který bývá pomalejší a pozdější, takže už vlastně až po odeznění krize v hospodářství. Největší vliv podle mého názoru má skutečnost, že v době krize se pozastaví investiční záměry,“ zmiňuje.

I do budoucna má podle něj obor před sebou slibné perspektivy. „Věříme v budoucnost naší práce s hliníkem pro jeho univerzálnost, nezastupitelnost v mnoha oborech. Je lehký, nekoroduje, je bezúdržbový, dobře obrobitelný a levný. Je stoprocentně recyklovatelný,“ uzavírá Ing. Jan Roháček starší s poukazem na to, jak během let přibývají počty hliníkových dílů i v automobilovém průmyslu.

(Zdroj: https://www.businessinfo.cz/clanky/spoluprace-tri-generaci-rodinna-firma-keramet-vsadila-na-hlinik/ )